Baczenie miej następujące:

Pergamin ów, jest dla osób o mocnym postanowieniu, a o mocnych nerwach i palcach, że nie wspomnę.

acząć mi trudno alebo wiele już o tworzeniu kolczugi napisano. Znaleźć można ruchome ryciny, opisy jeno w tekście, a i malunków jest pod dostatkiem. Jeno nim pierwsze me kółeczko zagiąłem, wiele piasku przesypało się w klepsydrze. Jakiego drutu użyć należy, pierwszym problemem było. Jak wielkie oczka być muszą i jak pleść by głupot nie gadać. Na jednej jeno karcie, znalazłem Ci ja co to takiego gauge (bo wiedzieć musisz przyjacielu drogi, iż w gaugach wszyscy się o swych kolczugach chwalą). Kiedy poznałem wymiary kółeczek wszelkie, do zaginania wziąć się trza było. A tu nagle problem następny się pojawił. Drutu odpowiedniego u kupców nijak znaleźć nie mogłem. Całe rodzinne me miasto wzdłuż i wszerz przeszedłem, a po próżnicy. Na wielkim rynku hipermarketem zwanym, materiał odpowiedni, żelazny o grubości 1,8 mm nabyłem. Wielka ma radość była! Lecz długo nie trwała. Skąpstwo i chęć zysków, kupcom rozum odebrał, alebo miedziaków za drut owy za dużo wziąć chcieli. Dopiero u kupców, w tak zwaną spółdzielnie zrzeszonych, drut stalowy ocynkowany o grubości 1,8 mm zakupiłem. Teraz należało kółeczka stworzyć. Tu znów księgą, z angielska intermnetem zwaną, posiłkować się raczyłem. Wiele pomysłów tam było jednako wszystkie do jednego się sprowadzały. Tedy stworzywszy machinę odpowiednią, sprężynki nawijać począłem a ciąć je należało potem. Mając w domu obcążki stare, prędko palce me bąbli i odcisków wszelakich dostały. Nowe narzędzie zdało by się, przeto jako niesiony falą powodzi, do straganu z narzędziami wszelakimi dotarłem i zakupu dokonałem. Oddzielna historia samego składania kółeczek dotyczy, lecz nie będę już Cię zanudzał i do sedna sprawy docieram...

Drut...
olczuga z dowolnego drutu zrobiona być może. Stal, żelazo, aluminium, tytan czy inne żelastwo nadawać się powinno. Pamiętać jeno należy, iż aluminium w boju, egzaminu nie zda, a tytan palce i kieszeń bezlitośnie pokaleczyć może. Jeśli chcesz mieć kolczugę, do historycznej zbliżoną tedy drut żelazny potrzebny Ci będzie, jeśli nie, o stalowy ocynkowany dla wygody i trwałości pokusić się można. Grubość drutu rzeczą dowolną jest. Najczęściej 14 gaugowy jest używany...
Spytasz się zapewne cóż gauge oznaczać może. Jednostką miary grubości drutu u zamorskich przyjaciół, jest Ci ona! A tłumaczy się ją tak: Kawałki drutu weź, a poukładaj je równo obok siebie tak, by na szerokości jednego cala się znajdowały. Policz ile kawałków zmieściłeś, a otrzymasz wynik. Juści 14 ga to 1/14 cala! Porzuć Przyjacielu drogi, książki wszelakie. System metrycznym zwany, milimetry posiada, tedy spieszę by i problem cala rozwikłać. 1 cal to 2,54 cm. Tak w wiedzę uzbrojony nie straszne Ci będą oznaczenia wszelakie na obcych kartach Księgi umieszczone.
Powróćmy jednak do tematu naszego jakim drut jest i kółeczka z niego. Najczęściej panowie Rycerze z drutu 14 ga kółeczka swe czynią, a o średnicy 5/16 cala. Im mniejszą średnicę czynić próbować będziesz, tym kolczuga ładniejszą, wytrzymalszą, a przede wszystkim cięższą będzie. Poniższa tabelka podpowie Ci zapewne jak grubość do średnicy dobrać, by na śmieszność czy mękę jakowąś niepotrzebną się nie narażać.

przelicznik...
ga mm
20 = 1.27
19 = 1.34
18 = 1.41
17 = 1.49
16 = 1.59
15 = 1.69
14 = 1.81
13 = 1.95
12 = 2.12
11 = 2.31
10 = 2.54
9 = 2.82
średnice...
Cale Milimetry Zalecana grubość w ga
1/4" 6.35 16 i więcej
5/16" 7.94 14-16
3/8" 9.53 13-15
1/2" 12.70 11-13
5/8" 15.88 11 i mniej

Narzędzia...
iedy materiał odpowiedni do rąk twych trafi, a wiesz jaki gruby i jakiej średnicy kółeczka czynić będziesz, urządzenia i sposoby poznać trzeba. Jak kółeczka powstają, rzeczą błahą zaraz się okaże. Sprężynkę na pręt metalowy o średnicy kółeczka, nawinąć należy. Potem przeciąć ową i gotowe. A niezwykle pomocne do tego, to urządzenie okazać się może, które na rycinie pierwszej widnieje.
Rycina I
Pręt twardy, metalowy zagiąć w uchwyt na jednym końcu należy. Z drugiej strony otworek wywiercić do drutu trzymania by nawijać można bez problemu było. W rękawicę zaopatrzyć rękę, a trzymając mocno drut nawijać tak by ładna sprężynka powstać raczyła.
Rycina II
Jeśli imadła u Ciebie nie ma, tedy nawijać trza z odstępem między kółeczkami takim, jak średnica drutu, by potem nie męczyć się przy rozchylaniu kółeczek dodatkowo.
Rycina III
Rycina IV
Jeśli do imadła masz dostęp, nawijaj ciasno, a koniec jeden potem drugi w imadło wsadź i sprężynkę rozciągnij. Teraz ciąć by należało co w pocie czoła nawinięte zostało. Wiele jest machin do cięcia drutu stworzonych. Ja wybrałem obcęgi z długimi ramionami co za sprawą nauki tajemnej, fizyką zwaną, wiadomo, iż moc w rękach rośnie niepomiernie. Jak długie, rycina druga ukazuje. Wygodne one i poręczne, a do sprężynki dobrze trafiają. Ciąć należy lekko po skosie co przy zaginaniu ładnie zachodzi i wygląd kolczugi poprawia. Twarde są kółeczka tak pocięte, przeto palcami samemi nijak się ich nie zagnie. Ryciny trzecia i czwarta jakie dodatkowe urządzenia nabyć należy, podpowiadają. Jedno dobrze by zagięte na swym końcu było by potem łatwo, a skuteczne w trudnodostępne miejsca w kolczudze dojść mogło. Drugie by szeroki i mocny chwyt miało, a do przytrzymywania się przyda. Teraz już gotowyś by pierwsze swe ściegi stworzyć.

Sprężyna

Najciekawsze...
eraz o najciekawszym wspomnę a najważniejszym zarazem. W cierpliwość i spokój wyposażyć się należy. Modlitwę odmówić, w dłonie chuchnąć, a raźno do pracy się zabrać. Drut na pręt odpowiedni nawinąć, zdjąć, a następnych porcji kilka dorobić. Jak ciąć rycina pierwsza pokazuje, a na palce uważać trza niezmiernie! Kiedy potniesz sprężynkę, a dobrze to zrobisz, rycina druga prawidłowość wskaże.
Rycina I
Rycina III
Rycina II
Teraz trza pierwszy ścieg zrobić o długości najszerszego miejsca na ciele twym. Zazwyczaj klatkę piersiową za miarę wziąć można, ale zdarzyć się różne rzeczy mogą. Tedy jedno kółeczko wybierz z pociętych, a złóż je tak by jak na rycinie trzeciej wyglądało. Dalej następne cztery kółeczka weź, a złóż je tak jak na czwartej rycinie widnieje. Piąta rycina, jak dalej ciągnąć ścieg cały pokazuje. Tak rób, aże długość pożądaną otrzymasz i dodaj od 8 centymetrów w górę, po to by oddychać swobodnie można było, a i przeszywanicę pod nią założyć alebo na zimę coś ciepłego.
Rycina IV
Rycina V
Kiedy początek z końcem ściegu, połączony zostanie, drugi ścieg takowy uczyń czym prędzej, pamiętając, że jeden ścieg z trzech rządków kółeczek się składa! Teraz dzieła swe połącz jako na rycinie szóstej pokazano. Mając pas dwóch ściegów szeroki na rycinie VIIa widniejący, zabierzmy się do szelek zrobienia. Tedy podziel pas na przód i tył, a zaznacz to, byś się nie zgubił, tak by pod pachami ramiączko czynić zacząć. Weź ścieg na kółeczek około 20, długi. Zrób ich taką ilość co by połączone z pasem z przodu, ponad ramieniem przechodząc z pasem na plecach się łączyły, tak, by pod pachą
Rycina VI
dostateczną ilość miejsca zapewnić. Tako drugie ramiączko zrób, a otrzymasz to co na rycinie VIIb pokazano. Coś takowego nosić już można, a chwalić się znajomym ile dzieła zrobionego. Aby wygląd, koszulka nasza, ładniejszy miała, wypełnić miejsce między szelkami należy. Policz tedy ile kółeczek, odległość między szelkami czyni, a takiej długości ściegów zrób tyle, ile trza by pod brodą się zatrzymały. Pamiętaj by na plecach to samo uczynić, a dodać jeden lub dwa ściegi. Możesz kwadratowe miejsce na głowę zostawić lub wykończyć je tak, jak na rycinie ósmej widnieje. Po zakończeniu zabawy całej, jak na rycinie VIIc narysowano, bezrękawnik powstał, a wielce dumni z tego być powinniście. Rękawy można w tej chwili zacząć tworzyć by, dla przymierzenia czy aby pachy nie piją, a czy ciasno napewno nie jest. Tedy weź ścieg z 10 kółeczek, a utwórz go tyle, by dookoła ramienia się owinął i przymocuj go tak by podobieństwo z ryciną VIId wykazywał.
a b c d e
Rycina VII
By dzieła swego dopełnić, resztę koszulki dorobić czym prędzej należy. Tedy weź ścieg z 20 kółeczek zrobiony, a zrób go 4 sztuki, połącz je, dopnij do koszulki, a rób tak tyle razy by pożądaną długość koszulki otrzymać.
Rycina VIII
Jeśli długą kolczugę stworzyć pragniesz, pamiętać musisz by rozcięcia z przodu i z tyłu ostawić dla lepszej sprawności ruchu i konia dosiadania. Rękawy dopiąć możesz długości przez ciebie obranej by lepiej czuć się lub do stulecia dopasować osobę swoją.
W tak kolczudze zrobionej pokazywać się możesz, a każdy zazdrościć Ci będzie, alebo z podziwem spoglądać i chwalić roboty.

Wzory...
iele jest wzorów plecionek wszelakich. Ten który opisałem, cztery w jednym się zowie. Zebrane przeze mnie dla oczu ciekawskich, tu umieściłem. Oglądajcie przeto, a korzystajcie bez ograniczeń jakowyś.

4 w 1 Królewski 4 w 1 6 w 1
Japoński 4 w 1 Japoński 6 w 1

Ryciny skrobał: Robert Bagrit